کارتن سازی در تهران
۰۲۱۶۵۶۱۰۳۲۰ ۸:۰۰ الی ۱۸:۰۰
خانه مقالات بررسی چند نماد بسته بندی و معنی و مفهوم آنها در استاندارد بین المللی

بررسی چند نماد بسته بندی و معنی و مفهوم آنها در استاندارد بین المللی

نمادهای بسته بندی به بخش مهمی از بازاریابی و هویت محصول تبدیل شده است. امروزه شما این نمادها را تقریبا در هر محصول مشاهده می کنید. با توجه به افزایش آگاهی مصرف کنندگان، از طریق نماد بسته بندی، تمام اطلاعات مهم و ضروری و همچنین اطلاعاتی در مورد محصولی که خریداری شده است را به مصرف کنندگان می رساند.

یکی دیگر از دلایل اصلی استفاده گسترده از نمادها بر روی بسته بندی، این است که محصولاتی که به بازار جهانی منتهی می شوند، در حال افزایش هستند و این بدان معناست این علائم در نگهداری محصول یا ماده ی خاص هنگام حمل و نقل به ما کمک میکند و نکات ایمنی لازم در خصوص محتویات بسته را در اختیار ما قرار می دهد.

محصولات شکستنی

این نماد برای این است که به نشان دهد محصول درون بسته شکننده است و باید با احتیاط حمل شود.

نماد بسته بندی محصولات شکستنی

نماد بسته بندی ایستایی کالا

این نماد در بسته بندی بدان معناست که کدام قسمت محصول باید به سمت بالا باشد تا محصول درون جعبه آسیب نبیند و بیشتر در زمان بارگیری کالاها این نماد به چشم میخورد.

نماد بسته بندی نگهداری محصول

نماد بسته بندی حمل با احتیاط

این نماد به معنی این است که کالای مورد نظر با احتیاط حمل شود.

نماد بسته بندی حمل با احتیاط

نماد بسته بندی شرایط نگهداری کالا

این علامت اصولا در بسته های بارگیری یافت می شود و معنی و مفهوم آن یعنی بسته را دور از باران یا شرایط مرطوب نگه داریم.

شرایط نگهداری محصول

نماد بسته بندی دمای محصولات

این نماد معمولا در بسته بندی مواد غذایی یا نوشیدنی دیده می شود و نشانگر این است که محصول در چه دمایی باید نگهداری شود.

نماد بسته بندی علائم بسته بندی دمای محصول

نماد بسته بندی کیفیت محصول

این نماد دارای یک حرف Q که به یک تلفن متصل است می باشد، به این معنی که اگر شما از محصول ناراضی هستید می توانید با بخش پشتیبانی محصول تماس برقرار کنید تا شما راهنمایی کنند و مشکل شما را برطرف نمایند.

نماد بسته بندی کیفیت محصول

رضایتمندی مشتریان

این نماد برای رضایت مشتری است و در واقع صدای مشتری محسوب می شود. اگر مصرف کننده از محصول ناراضی باشد می تواند از طریق این نماد و تماس با شرکت سازنده محصول نارضایتی خود را اعلام و آن کالا را مرجوع کند.

نماد بسته بندی رضایت مشتری

این نماد در بسته بندی های مواد غذایی کاربرد دارد و نشان دهنده ی این است که این محصول برای تغذیه گیاهخواران مناسب است. همچنین نماد V در مرکز دایره نشان دهنده این است که محصول برای گیاهخواران مناسب است.

هشدار

این نماد نشانگر تعجب می باشد که با یک مثلث و علامت تعجب در مرکز آن نشان داده می شود. و معمولا برای هشدار در مورد آلرژی استفاده می شود.

نماد بسته بندی نماد هشدار

نماد بسته بندی راهنمای محصولات

این نماد به این معناست که برای کسب اطلاعات بیشتر به دفترچه راهنمای محصول درون بسته مراجعه کنید. امروزه اکثر کالاها دارای این دفترچه راهنما و این نماد بسته بندی هستند.

نماد بسته بندی راهنمای محصولات

علائم بسته بندی بازه زمانی محصول

این نماد نشانگر مدت زمانی است که محصول بعد از اولین زمان استفاده از آن، باید مورد استفاده قرار گیرد. این علامت بیشتر در لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.

نماد بسته بندی زمان بندی محصول

سطل زباله

این نماد را اکثرا می شناسند و با آن آشنایی کامل دارند و بدان معناست که آشغالهای خود را در سطل زباله بیاندازید و در اکثرا بسته بندی محصولات غذایی و دارویی و بهداشتی و … دیده می شود.

نماد بسته بندی سطل زباله

بازیافت محصولات

این نماد نشان دهنده آن است که محصول قابل بازیافت و استفاده مجدد است و گاهی  در آن محصول را نیز نشان می دهند.

محصولات بازیافتی

جدا کردن زباله های الکتریکی از سایر زباله ها

نماد سطل آشغال که ضربدری روی آن کشیده شده است نمایانگر آن است که این محصول نباید در زباله های عمومی قرار بگیرد. در اکثرا بسته بندی محصولات الکتریکی این نماد را به وضوح می بینید.

سطل زباله

بازیافت بخشی از محصول

این نماد به معنی بازیافت محصول است اما نه همیشه. در اکثر کشورهای اروپایی این علامت نشان دهنده آن است که شرکت سازنده سهمی در بازیافت آن محصول دارد.

بازیافت محصولات

سیب سلامت

نماد سیب سلامت علامت پروانه ساخت ایران و پروانه مجوز ورود به بازارهای داخلی است. این استاندارد اجباری است و باید بر روی تمام بسته بندی های محصولات آرایشی و بهداشتی، دارو، تجهیزات پزشکی و غذایی درج شود. این نماد در گروه استانداردهای داخلی قرار می گیرد.

نماد بسته بندی سیب سلامت

نماد بسته بندی استاندارد ایران

این نماد با تصویب قانون و مقیاسها در سال ۱۳۰۴ خورشیدی مطرح شدبعدها و در سال۱۳۳۲ به واسطه ضرورت تعیین ویژگی ها و نظارت بر کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی، ایجاد یک تشکیلاتی رسمی مورد توجه قرار گرفت. در سال۱۳۳۹ با تصویب قانون تاسیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، موسسه کار خود را در چارچوب هدف ها و مسئولیت های تعیین شده آغاز کرد و این نماد را برای استاندارد بودن محصولات برگزید.

علامت استاندارد

محتویات داخل بسته ۱۰ تکه است

این علامت بیشتر روی بسته بندی موادغذایی دیده می شود که بسته به نوع محصول عدد این علامت تغییر می کند. در اینجا یعنی محتویات داخل بسته ۱۰ تکه است.

نماد بسته بندی غذا

محتویات درون بسته برای کودکان مناسب نیست

از این نماد بیشتر برای جعبه اسباب بازی کودکان استفاده می شود. اعداد روی نماد مشخص می کند که این اسباب بازی مناسب چه گروه سنی است. این علامت نشان می دهد که محتویات درون جعبه برای کودکان زیر سه سال مناسب نیست.

نماد بسته بندی نامناسب برای کودکان

تاریخ انقضای محصول

این نماد با توجه به تاریخی که روی بسته بندی درج میشود قرار می گیرد و تاریخ انقضای محصول و مدت زمان استفاده از آن را نشان می دهد.

نماد بسته بندی تاریخ انقضای محصول

نمادبسته بندی قابل اشتعال

این نماد بیشتر روی اسپری ها و کرم های ضدآفتاب و مواد آتش زا دیده می شود و به شدت قابل اشتعال هستند.

نماد بسته بندی قابل اشتعال

نماد بسته بندی قابل انجماد

این نماد برای محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و نشان دهنده آن است که مواد غذایی باید منجمد شوند.

نماد بسته بندی قابل انجماد

لیست مطالب مرتبط

نظرات کاربراننظر خود را در محصول مرتبط بنویسید...

نظر شما پس از تایید مدیریت درج خواهد شد

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !